Картите Таро

   Произхода на картите, както и тяхната функция са забулени в мъгла. Има различни спекулации по въпроса, но никакви конкретни доказателства. Това, че са най-популярните за гадаене, както и в различни ритуални практики, според мен говори за тяхната стойност.
Картите се състоят от 22 основни, наречени големи аркани (тайни на латински) и 56 други - малките аркани. Всички карти отразяват събития и енергии в човешкия живот, но големите аркани се отнасят за по-основни събития  и преходи, докато малките са с по-ежедневно значение. Според мен всички карти таро носят енергии, които са потенциално заложени в човек и се проявят през житейския му път.
Така, както аз го виждам, големите аркани отразяват пътя на човека (главните енергии в него) от слизането на човека в материята и започването на земния му път - картата Глупакът до неговия край, но не в физически смисъл - Светът. Малките аркани, пък показват различни ежедневни ситуации в човешкото битие и логично носят картини, преминаващи през диапазона от щастие до тъга. Те са разделени на 4 типа - съответстващи на четирите елементи - жезли (огън), мечове (въздух), пентакли (земя) и чаши (вода). В всеки вид има карти показващи различни ситуации и всички започват с асо - картата на раждането, проявлението, новото начало и завършват с дворцовите карти. Жезлите основно отговарят за страстта, ентусиазмът и действието, мечовете за умът, истината и промяната, пентаклите за материалното и ежедневните дела, а чашите за емоциите и чувствата.
Разбира се това разделение не е задължително точно в всяко гадание. Въобще, според мен, в гадаенето на таро няма нищо строго определено и най-точно е да слушаме интуицията си. Въпреки че картите си имат изображения, които подсказват тяхното значение, има най-различни интерпретации. Ако разгледаме различни таро източници, ще видим, че значенията, възприети от различните автори се различават и силно варират. Както беше казал някой, картите ти говорят на език, който ти ще разбереш. Така, че след като човек приеме дадено значение за определена карта, тя започва да му говори в подредбите с това значение. Разбира се винаги има място за интерпретация и според мен основно си остава това, което си помислиш в първия миг, когато видиш картата в дадена подредба.
 Въпросът с обърнатите карти също е доста спорен. Обърнати са картите, излизащи с главата на долу при гадание. Някои гледачи не използват обърнати карти, други казват, че не може без тях. Тълкуването им е още по-сложно от това на изправените карти. Те биха могли да означават противоположното на това, което показва картата по принцип, или забавяне на основното послание или само частичното му изпълнение. Тук според мен пак трябва да оставим интуицията да ни води. Мисля, че след като имаме основно понятие за картата е добре след изтеглянето на картите да ги тълкуваме, без да се замисляме с първото, което се появи в съзнанието ни за картата. Някой би казал, че така няма нужда да се учат значения и може би това също е  вярно. Но гаданието е и въпрос на вяра и както и с всичко останало, трябва да вярваш, че можеш да го направиш, за да го направиш. Докато учиш значения и ги изпробваш ти разбираш, че те са точни и можеш да правиш верни прогнози. Тази увереност ти е нужна за да можеш да тълкуваш по нататък и без да се придържаш точно към тях. Така че парадоксално, на практика първо учиш значения, а след това се опитваш да се абстрахираш от тях и да оставиш вътрешния ти глас да говори за всяка карта. Това не означава че отричаш тези значения, (подсъзнателно ти винаги ги вземаш в предвид) но оставяш интуицията ти да ги разшири и обогати. Защото всяко гадание варира в зависимост от ситуацията и човека, на който се гледа. Ще перифразирам една мисъл, която много ми хареса и тя е че всяка карта таро има свое ключово изходно значение, което е като семе, от което всеки път израстват нови, различни растения (макар и от един и същ вид).

1 коментар: